Bar Program smjestio se u prostoru bivšeg šarmantnog bistroa Divas. Saša Žerajić, nezaobilazno i omiljeno lice Divasa, koji je ondje radio od otvaranja, odlučio je u istom prostoru realizirati vlastiti koncept.
PULS*AR je osnovan u prosincu 2013. godine, kao nova postava etabliranih arhitekata s velikim iskustvom stečenim kroz individualnu profesionalnu karijeru od gotovo dvadeset godina. Uz njihovo zajedničko djelovanje vezan je širok raspon različitih koncepata, dizajna i realizacija projekata, čime su zaslužili brojne međunarodne nagrade i priznanja.
Ana Barbić Katičić kontinuirano, 15-ak godina (od završetka studija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu), samostalno i skupno izlaže u Hrvatskoj i inozemstvu (Francuska, Belgija, Izrael). Do sada je izlagala 20-ak puta samostalno.
Sindikat grafičke i nakladničke djelatnosti Hrvatske je sa svojih 147 godina neprekidnog rada najstariji sindikat u Hrvatskoj, ali i šire, osnovan kao Hrvatsko tipografičko društvo.
Unutrašnjost bloka u Bauerovoj 19 jedan je od primjera dugogodišnjeg nastojanja za očuvanjem bivšeg industrijskog kompleksa tvornice leda kao prostora od javnog značaja, a protiv pokušaja njegove privatizacije.
Jedan od zanimljivih punktova smještenih u Lopašićevoj ulici je atelier akademskog slikara Tomislava Ostrmana, Atelier Ostrman, u kojem izlaže i prodaje vlastita djela te radove kolega i prijatelja, dok mala događanja koje osmišljava prate i druženja u tom privlačnom prostoru.
S otvaranjem Garderobe vlasnice Ane Ivančić, Zagreb je dobio svoj prvi konceptualni showroom za skandinavsku modu. Riječ je o pomno osmišljenom projektu i prostoru u kojem su svi elementi oblikovani od strane sjanih hrvatskih dizajnera i arhitekata, pri čemu sama ponuda obuhvaća i jedan domaći brend.
Slastičarnica Slatka priča osnovana je 2013. godine, a danas obuhvaća tri lokala — u Kranjčevićevoj ulici, zatim u Ulici I. B. Mažuranić na zagrebačkoj Malešnici te naravno u Martićevoj (od 2016.),
Mikrofon je glazbena škola pokrenuta 2009. i smještena u šarmantnom dvorišnom prostoru Martićeve ulice 19. Proizašla iz programa riječke vokalne radionice Vocal Studio Maraton, škola je svoj program od individualne nastave pjevanja s vremenom proširila na grupne pjevačke i dječje programe te instrumentalnu glazbenu poduku.
Knjižnica Medveščak, ogranak Knjižnica grada Zagreba u našem kvartu, obuhvaća tri Odjela — za odrasle, djecu i mladež (potonji je poznat i kao ‘Idi pa vidi’). Pored knjižničnih djelatnosti, u izlozima knjižnice postavljaju se i razne izložbe, a u prostoru Odjela za djecu i mladež održavaju se i radionice.
Pogon Mislavova jedan je od dva prostora Pogona — Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade (drugi se nalazi na trnjanskom dijelu savskog nasipa, u većem dijelu nekadašnje tvornice Jedinstvo, dok je u manjem smješten klub Močvara).
Dizajn studio nekonvencionalnog imena Deseto selo osnovale su 2012. godine Bojana Bota, Ana Ćurković Zelić i Sanja Dvornik. Smjestile su se u zagrebački Dizajn distrikt 2015. i otad sudjeluju u njegovim dobrim kreativnim vibracijama.
Mr. Fogg ime je glavnog junaka romana Put oko svijeta u 80 dana Julesa Vernea, ali i ime maštovitog bara u Martićevoj, čiji je interijer inspiriran steampunk žanrom znanstvene fantastike, dok pića iz ponude dolaze sa svih strana svijeta.
Na kultnom uglu Ulice Popa Dukljanina i Lopašićeve niknuo je novi restoran renomiranih sudionika zagrebačke gastronomske scene — Noel, mjesto koje građanima nudi nesvakidašnji ugostiteljski doživljaj.
Zvučna riječ Maldoror može značiti svašta — glavno lice poeme Comtea de Lautreamonta, ne-mjesto “živih” ploča grupa Nurse With Wound i Current 93, ali i dućan u Lopašićevoj ulici čiji asortiman namiruje potrebe rockera, metalaca, darkera i sličnih urbanih plemena.
Bagdad je vrlo ruševno industrijsko zdanje nejasnog porijekla, vlasništva i namjene, napola izgrađeno i nikada dovršeno u velikoj veži Vlaške 79-81 A, na tri kata impozantne sveukupne površine od 4200 m2.
Arhitektonski kolektiv BIRO predstavlja zajedničko djelovanje mladih arhitekata Saše Košuta, Marija Kralja i Dore Lončarić.
Vinoteka Vivat nezaobilazno je mjesto u kvartu za sve ljubitelje vina. Život je doista prekratak da bismo pili loša vina, kako glasi njihov slogan.
Antikvarijat sa šarmantnim izgledom tipične staretinarnice okuplja širok spektar predmeta i antikviteta.
Tvornica kulture jedan je od najstarijih i najvećih koncertnih i klupskih prostora u Zagrebu po svećenih rock i pop glazbi. Ugostila je više-manje sva poznatija imena domaće i regionalne glazbene scene, uz nastupe niza inozemnih izvođača.
Juice Box je objedinio je koncepte bara i otvorene smočnice. To znači da posjetioci mogu na licu mjesta sami odabrati koje sastojke žele u svom smoohtieju.
Vintesa je zagrebačka tvrtka koja se bavi prodajom, promocijom i distribucijom regionalnih vina iz podruma kvalitetnih domaćih vinara. Koncepcija Vintesinog poslovanja temelji se na ideji da vino ne može biti predmetom obične trgovine.
RRiF Visoka škola za financijski menadžment smještena je na tri kata ‘Malog Vatikana’ od 2006. godine. Jedna je od članica RRIF grupe, usmjerena na obrazovanje ekonomista u području vođenja i savjetovanja privrednih i neprofitnih subjekata.
U posljednjih par godina, butik nepretencioznog imena Iggy postao je jedan od najpopularnijih zagrebačkih modnih dućana, za što je zaslužna njegova osnivačica i vlasnica Igrajna Vargek.
Jedna od najpoznatijih, a po mnogima i najbolja zagrebačka pizzerija, Karijola, u metropoli se smjestila na dvije lokacije ― na križanju trešnjevačkih ulica Badalićeve i Kranjčevićeve, te na samom rubu Design Districta, u sve popularnijoj veži Vlaške 63.
Hostel Casablanca jedan je od novijih koji su posljednjih godina niknuli u Vlaškoj ulici, a nalazi se u predivnoj veži koja osvaja na prvi pogled.
Smješten svega pet minuta hoda od glavnog gradskog trga, novi Design Hostel 63 nudi svojim gostima iznimno udoban smještaj i ugodnu atmosferu pažljivo dizajniranog interijera.
Mali bar, ugostiteljski hit osnivačice i gastronomske voditeljice Ane Ugarković, sve od otvaranja 2012. godine jedno je od najpopularnijih “mjesta za pojesti” u Zagrebu, kako među građanima, tako i mnogobrojnim turistima.
Biro MVA (mikelić vreš arhitekti) osnovali su 2007. u Zagrebu arhitekti mlađe generacije Marin Mikelić i Tomislav Vreš, nakon radnih iskustava stečenih u nekoliko zagrebačkih ureda (M.) i freelance djelovanjem (V.).
Samozatajna Galerija Canvas u mirnoj, ali sadržajnoj Tomašićevoj ulici dobra je adresa za sve koji požele nabaviti vrhunska djela domaćih umjetnika, uglavnom suvremenih i klasičnih slikara i slikarica.
Fobia već duže od petnaest godina plasira na hrvatsko tržište izrazito kvalitetan asortiman vrtnog namještaja, dizajnerskih stolica za interijere, suncobrane i rasvjetu, nudeći proizvode suvremene estetike.
Asortiman renomiranog dućana Bella Forma kupcima nudi sve što je potrebno za ugodno i funkcionalno kuhanje, ali i druge radosti u kućnom i obiteljskom okruženju.
Otkrijte mjesto gdje ćete na trenutak zaboraviti svakodnevnicu i opušteni odlutati uz šalicu vrhunske talijanske kave ORO, te prepušteni opojnom mirisu i okusu kontemplativno proživljavati zbilju.
Monumentalna bankovna palača smještena na jednom od najprometnijih raskršća u užem centru grada je reprezentativno djelo arhitekta Huga Ehrlicha.
U središnjem dijelu ulice Kralja Zvonimira, na rubnom dijelu kvarta, u prizemlju Zgrade Gospodarske sloge iz 1939., godinama se nalazila knjižara Znanje sa sofisticiranim modernističkim interijerom.
Reprezentativna modernistička zgrada Hrvatskog liječničkog doma, sjedišta Hrvatskog liječničkog zbora, javne udruge domaćih doktora, medicinara i stomatologa, otvorena je 1937. godine.
Nenametljiva crkva privlačne vanjštine, posvećena sv. Petru, simbolički raspolavlja Vlašku ulicu.
Kompleks nekadašnjih tvornica Badel i Gorica, lociran na križanju Martićeve i Šubićeve ulice, preko puta današnje tržnice Kvatrić, jedna je od neuralgičnih točaka istočnog dijela središta grada.
Na uglu Smičiklasove, Martićeve i sićušne Patačićkine ulice nalazi se impresivna zgrada koja zatvara unutrašnji stambeni blok, a sagrađena je 1926./27. godine prema projektu arhitekta Dionisa Sunka.
Nekadašnji biskupski majur na križanju Vlaške i Vončinine ulice bio je sjedište zemaljskog blaga Maksimilijana Vrhovca, zaslužnog za širenje i uređenje Zagreba krajem 18. st.
Nevelik, ali osebujan restoran Cantina Cucina Fina svega je par mjeseci nakon otvaranja postao prva asocijacija na talijansku kuhinju u Zagrebu, zahvaljujući poštivanju gastronomske tradicije, sezonskoj ponudi, svježim namirnicama i pripremanju vlastite tjestenine, umaka i kruha.
Potkraj Martićeve ulice, u blizini križanja s Držićevom, nalazi se živopisni ured Bacača sjenki, jedne od najzanimljivijih umjetničkih udruga koje su nastale i rade u Zagrebu u posljednjih petnaestak godina.
Projektni ured OPA (Organizacija za planiranje i arhitekturu) predstavlja nastavak uspješnog rada biroa Arhitektura Matković.
ERA je domaća tvrtka čiji se program i vrijednosti temelje na proizvodnji namještaja prema ekološkim standardima i korištenju prirodnih materijala.
Edward Bernays Visoka škola za komunikacijski menadžment prva je visokoobrazovna institucija u ovome dijelu Europe koja studentima omogućava cjelovito obrazovanje iz komunikacijskog menadžmenta i odnosa s javnošću.
Udrugu za promicanje vizualne kulture OPA osnovale su 2009. četiri profesorice likovne kulture, nezadovoljne nedostacima formalne likovne naobrazbe.
Sol i papar je tvrtka specijalizirana za prodaju i distribuciju dobro dizajniranog kuhinjskog pribora i posuđa, većinom poznatih svjetskih proizvođača.
Cvjećarsko-aranžerska radionica La Marco specijalizirana je za dizajn i izradu cvjetnih dekoracija, vijenaca i aranžmana za sve zamislive prigode.
Originalni obućarski obrt u samom srcu kvarta, salon cipela Anita, tj. studio A Shoo posluje od 1991., a posvećen je uglavnom izradi unikatnih ženskih cipela i čizama za različite prigode.
MOJO bar s lakoćom je postao jedno od najomiljenijih okupljališta u Martićevoj. Lociran na samom početku ulice, želi dobrodošlicu svima koji kroz nju prolaze.
Matrica arhitektura je multifunkcionalni projektantski biro s desetogodišnjim iskustvom. Arhitektonski tim redovito surađuje s nizom stručnjaka iz raznih područja, što doprinosi kvaliteti i raznovrsnim identitetima njihovih projekata.
Arhitektonski biro 2A čine osnivači Tomislav Ćurković i Zoran Zidarić, renomirani hrvatski arhitekti srednje generacije, zajedno s projektantskim i stručnim timom od dvanaest stalnih članova.
Trenutno u fazi obnove i renoviranja, Kuća Rosinger ubraja se u jedno od klasičnih djela moderne hrvatske arhitekture u ‘zoni Martićeva’.
Ana Kunej i Zlatka Salopek su uspješne dizajnerice koje se kriju iza imena Kuna Zlatica. Tijekom desetogodišnjeg zajedničkog rada, njihova atraktivna i ilustrativna rješenja učinila su studio Kuna Zlatica jednim od najoriginalnijih na lokalnoj sceni.
Nevelika, ali zanimljiva stara kuća koja krasi vedutu gornjeg dijela Vlaške ulice je vrijedan primjer klasicističke arhitekture, za Zagreb izuzetno značajan.
Bilo da impozantnu zgradu usred Trga žrtava fašizma zovemo Dom Hrvatskog društva likovnih umjetnika, Meštrovićev paviljon ili Džamija, riječ je o jednom od najprepoznatljivijih arhitektonskih simbola Zagreba.
Dizajn centar Zagreb (dcz) mlada je neprofitna udruga osnovana početkom 2016. godine i novi stanovnik Dizajn distrikta.
Većina građana zgradu i dan-danas kolokvijalno zove jednostavno ‘Burza’.
U posljednjih par godina u Staroj vojnoj bolnici održalo se nekoliko značajnih kulturnih događanja.
Nekoć u vlasništvu Zagrebačke nadbiskupije, Mali Vatikan je danas monumentalni grozd građanskih stanova.
Drago Ibler je u ‘zoni Martićeva’ projektirao i stambeno-poslovnu Kuću Wellisch.
‘Drveni neboder’ ističe se među ostalim zgradama u kvartu svojom slikovitošću i svježinom.
Usprkos dotrajalosti, ‘Vitićev neboder’ je vrlo poželjna stambena lokacija.
Zagrebački Dom HDLU, popularna Džamija, jedno je od središta likovne umjetnosti u gradu.
Oris Kuća arhitekture je zamišljena kao zagrebački dom i središte aktivnosti vezanih uz arhitekturu.
Radni, izložbeni i prodajni prostor Lidije i Zorana Boševskog jedna je od najljepših tajni grada Zagreba.
Kinoklub Zagreb je udruga osnovana davne 1928. godine, što ga čini najstarijim amaterskim kinoklubom u jugoistočnoj Europi.
Design Apartments Svimi ističu se time što je sav ojastučeni namještaj u interijeru domaće proizvodnje.
Vijest o novom mjestu u kvartu proširila se velikom brzinom, a mnogima je posjet Dabićevom antikvarijatu postao nezaobilazni ritual.
Impact Hub u ‘Malom Vatikanu’ je zagrebačka ispostava međunarodne mreže coworking prostora, koja osim pristupačnih uvjeta za samostalan ili grupni rad nudi čitav niz programa i usluga.
Galerija 3,14 orijentirana je prema suvremenoj konceptualnoj umjetnosti, što ju čini jednom od najosobitijih u gradu i mjestom koje svakako valja posjetiti.
Haraminin showroom se već duže od sedam godina nalazi u kvartu, u Vojnovićevoj ulici, a riječ je o istinskoj oazi ponajboljeg inozemnog dizajna.
Noel bar na svakog ostavlja toliko upečatljiv dojam da se gotovo nitko više i ne sjeća lokala koji se nekoć davno nalazio na istom mjestu. Uz promišljenu ponudu slastica i pića, vrijeme tamo prolazi nešto sporije nego drugdje.
U svom zagrebačkom showroomu u Bauerovoj ulici, Prostoria svakodnevno nudi većinu svojih proizvoda, u ugodnoj atmosferi oblikovanoj prepoznatljivim dizajnom.
Penezić i Rogina sebe vole nazivati arhitektima opće prakse, ističući tako raznovrsnost svojih projekata.
Kako kažu u Grupi: “I kad se borite s tamom, učinite to osobeno i sa stilom!”. Njihov prostor svakako osvjetljava ulicu u koju su se uselili, ali i cijeli kvart.
Postojanje Bookse, književnog kluba koji je 2014. navršio deset godina, jedan je od onih “malih” fenomena presudnih u kulturnom životu Zagreba.
U Galeriji Miroslav Kraljević njeguju se umjetničke i intelektualne prakse koje kritički propituju sadašnjost, osobito odnose politike i estetike.
Superstudio je multidisciplinarna tvrtka za dizajn, nastala iz istoimenog kolektiva nezavisnih dizajnera kojeg je dizajnerica Ira Payer osnovala 2011. godine.